Knižná recenzia: 99 Percent Mine - veľké sklamanie?99 Percent Mine / Mojím na 99 percent

autorka: Sally Thorne

Deň vydania:  7. február 2019

Vydavateľstvo:  HarperCollins Publishers Inc*Zakúpila som si  moju vlastnú kópiu


Zakúpte na BookDepository

Nájdite na GoodreadsO ČOM KNIHA JE?

Darcy Barrettová podstúpila globálny prieskum o mužoch. Precestovala celý svet a môže oficiálne prehlásiť, že sa žiaden z nich nevyrovná Tomovi Valeskovi, ktorého jediná chyba je, že Darcyn brat - dvojička videl Toma skôr a vyhlásil ho za svojho najlepšieho kamoša.
Napriek Darcinej snahe Tom je mimo jej dosah a verný jej bratovi, na 99%.
Keď Darcy a Jamie zdedia chalupu po ich starej mame, dostanú od nej aj prísne inštrukcie - domu musia vrátiť jeho zašlú slávu a napokon predať. Darcy však v čase renovácie už plánuje sedieť v lietadle, za polkou oceánu, ale predtým než stihne utiecť, stretáva povedomú tvár na jej priedomí. Najšikovnejší renovátor Tom je tu, má so sebou ťažké nástroje a po prvýkrát po desiatich rokoch je opäť single.
Odrazu Darcy zvažuje zotrvať počas renovácie, uistiť sa, že jej dvojča nezničí zdedenú mágiu s jeho sklonom k sivej farbe. Samozrejme, určite nezostáva kvôli jej novému biznis partnerovi a jeho tesným tričkám, alebo kvôli jeho dokonalej tvári, ktorá ju inšpiruje opäť fotografovať.
Zanedlho iskričky lietajú a nie je to kvôli pokazeným káblom. Vyzerá to tak, že jedno percento Tomovho srdca už Darcy nestačí. Tentokrát to hodlá zmeniť. Tom Valeska bude na 99 percent jej.

RECENZIA

Celý čas, ako som knihu čítala som premýšľala nad tým, ako veľmi chcela autorka Sally Thorne napísať niečo netradičné a iné a bohužiaľ podľa mňa jej plán niekde na ceste zlyhal. 
Neberte to za zlé, ja som vždy za niečo iné a nové, no tentokrát to pre mňa nefungovalo. 

Ak vám meno autorky niečo hovorí, napísala skvelú knihu (čoskoro sfilmovanú na čele s Lucy Hale z Pretty little liars) The Hating Game, na slovenskom knižnom trhu ju nájsť pod názvom Hra na lásku a nenávisť.
Kniha sa stala svetovým fenoménom ( v žánri - súčasný ženský román) a dokážem si predstaviť aké náročné musí byť prekonať svoj výkon po takom prvom skvelom debute.
Ak by som však netušila že napísala inú (a perfektnú) romancu, asi by som si myslela, že práve toto dielo bolo autorkiným debutom.
A možno aj bolo, schované niekde ako záložný plán, či potenciálna náhrada a potom sa dostala k nápadu THG a tento nápad odložila do útrob počítača.
Ako to bolo naozaj nezistíme asi nikdy.
Vôbec to nie je o tom, že by Sally nevedela písať, skôr je to o tejto konkrétnej zápletke.

Hlavná hrdinka Darcy mi prišla ako typický mužský hrdina v ženskom tele. Nesúhlasíte? Tu je zopár náznakov:

- Darcy je mužské meno (áno, áno, dnes je to iné s UNISEX menami, ale snáď mi rozumiete)

- spáva s každým druhým chlapom ( a nikdy im nezavolá naspäť)

- je emočne nedostupná

- je až nechutne tvrdohlavá

- je to maskulínny typ, ostrihala si vlasy nakrátko

- myslí si, že vie všetko o všetkom najlepšie

- nedokáže sa usadiť, neustále cestuje a nikto ju nevie zastaviť

- ten pravý ale všetko zmení

Nezdá sa vám to povedomé? Áno...Darcy je v podstate skoro každý hlavný mužský hrdina v každom romantickom príbehu. Teda, odhliadnuc od toho, že ona je skutočne žena.

A čo tak Tom? Ten, je zasa žena:

- spal len s jednou ženou za svoj život

- je veľmi starostlivý a pomáha všetkým okolo

- je neuveriteľne citlivý

- čaká na tú pravú, aby sa mohol usadiť

Vidíte? Či to je len mnou?


A čo konkrétna zápletka? 

V podstate nebola žiadna...alebo sa niektoré oblúky postáv vyparili, aby tak Darcy a Tom mohli dostať všetku tú (nežiadanú) pozornosť. 


Príklady:

- Darcy pracuje v bare, spoznávame jej kolegyňu, typických zákazníkov baru a jej obdivovateľa, ale hneď po úvode ich už viac nestretávame...prečo? 
- celý dej sa odohrával počas renovácie domu, čo bolo...nudné?
- jej dvojča Jamie bol akoby mentálne zaseknutý v pätnástich rokoch a vôbec mi spolu nesedeli 
- neustále zomierala na problémy so srdcom, ale vôbec ju to netankovalo a keď sa o ňu chcel niekto postarať, alebo jej pripomenul, že by si mala dávať väčší pozor, bola hnusná a vôbec sa o to nezaujímala
- nebudem "spoilovať", ale situácia s pasom a prsteňom, ktorá sa ťahala ako sopel sa zrazu vyriešila v priebehu pár strán, obe v jednej kapitole. Už sa autorke nechcelo písať? 

Dojmy

Nerada píšem "zlé recenzie", keďže sama som ašpirujúca autorka, vôbec nie úspešná ako Sally samozrejme (skôr teda neúspešná, haha) a veľmi si cením ľudí, najmä ženy, ktoré naozaj vedia napísať krásne a silné príbehy.
Viem si predstaviť, ako to musí bolieť, každý autor je zraniteľný, je všetkým na očiach s jeho novým "dieťaťom" (aka knihou) a pravdepodobne je na seba hrdý, čo všetko dokázal.
A potom príde taká Vanda s kopou negativity.
Ale napriek tomu verím, že niektoré recenzie (také, čo naozaj nechcú schválne uškodiť, lebo neprichádzajú od rivala) sú objektívne a dokážu autorovi pomôcť napísať lepšie diela v budúcnosti.

Bohužiaľ, akonáhle napíšete niečo, čo všetci milujú, automaticky majú od vás podvedomé očakávania. A v tomto prípade, žiaľ, neboli naplnené. 
Už po pár stranách mi bolo jasné, že Sally Thorne chcela vytvoriť "neokukanú" hrdinku. Čo na mňa vôbec nezaberalo ( a ako som čítala recenzie na Goodreads, viacero skúseným čitateľom hrdinka vôbec nesadla). Okrem toho celý dej bol zvláštne iný, akoby autorka nevedela, čo má ďalej robiť s tým nie-moc-premysleným setupom/nastavením príbehu.

Skutočne mi chýbalo viacero vecí - viac rande, zábavy, chémie medzi hlavnými postavami, viac nebezpečia zo strany obdivovateľov hlavnej hrdinky. Okrem toho že trieskali do stien (obrazne aj doslova) a neustáleho vyzliekania Toma očami, zatiaľ čo pracoval sa tam dokopy naozaj nič nedialo.
Skrátka, nemala som pocit, že toto Sally napísala (alebo jej prvá kniha mala naozaj dobrého editora...)
Miestami som sa až musela donútiť dočítať knihu dokonca.
Chýbali nejaké nečakané zvraty, Tom odišiel NA DVA DNI a ona sa zrútila... vlepila by som jej facku.

Bolo naozaj náročné si postavu Darcy obľúbiť...a to bola pravdepodobna celá pointa. 

Share:

0 comments