Knižná recenzia: E.L. James, The Mister - 50 odtieňov hrôzy?

The Mister 


autorka: E.L. James

Dátum vydania:  16. apríl 2019


Vydavateľstvo:  Arrow Books (Penguin)

Slovenská verzia: dostupná k 1.11.2019*Zakúpila som si  moju vlastnú kópiu

Zakúpte na BookDepository

Nájdite na Goodreads

O ČOM KNIHA JE?

Londýn, 2019. Maxima Trevelyan mal vždy jednoduchý život. Dobre vyzerá, má kontakty v zámožných rodinách a peniaze, nikdy nemusel pracovať a len málokedy spáva sám. 
Ale všeto sa zmení hneď po tom, čo dôjde k tragédií a Maxim zdedí nóbl rodinný titul, bohatstvo a nehnuteľnosti a všetku tú zodpovednosť, ktorá s tým prichádza. Ide o rolu na ktorú nie je pripravený a má problémy čeliť jej. Ale najväčšou výzvou je preňho bojovať s túžbou po nečakanej, záhadnej mladej žene, ktorá len nedávno dorazila do Anglicka a nesie si so sebou nepríjemnú minulosť. 
Mlčanlivá, prekrásna a hudobne nadaná, je to lákavá záhada a Maximova túžba po nej neskôr prehĺbi do niečoho vášnivého, do niečoho čo ešte nezažil a obáva sa to pomenovať. Kto je Alessia Demachi? Dokáže ju Maxim ochrániť pred zlobou, ktorá jej hrozí? A čo urobí ona, keď zistí, že on sám má niekoľko tajomstiev, ktoré pred ňou skrýva?
Zo srdca Londýna, cez divoký cornwallský vidiek, do pochmúrej, odpudivej krásy Balkánu, The Mister je jeden kolotoč nebezpečia a túžby, ktorá necháva čitatela so zatajeným dychom, až do úplne poslednej strany. 

RECENZIA

Ak vám meno autorky niečo hovorí, je to tým, že napísala 50 Shades of Grey (50 odtieňov sivej). 
Po megaúspešnej trilógií, na ktorej zarobila miliardy (nevedno prečo), prišla s novým príbehom.
Ktorý si nikto nepýtal. 
Ktorý nikto nepotrebuje. 

A ak vám bolo zvláštne už pri čítaní anotácie, držte si klobúky, ak sa chystáte pustiť do tohto "veľdiela". 

Po prečítaní mi zamrzol mozog a moje mozgové bunky sa ma dodnes pýtajú, prečo som ich tomu vystavila. Neberte to prosím tak, že neviem napísať inú ako negatívnu recenziu, ale musíte uznať, že ak existuje autor od ktorého máte isté očakávania, je to práve taký, ktorý je jeden z najúspešnejších na svete, no nie? 

Otázky, ktoré mi vírili hlavou: 
Je toto jedna z najhorších kníh, ktorá bola kedy napísaná?
Jej rukopis neprešiel vydavateľstvom alebo editorom? 
Bol toto jej prvý rukopis a potom si prečítala Twilight a tento "úžasný" nápad schovala do foldra na počítači? 

A potom mi napadlo: možno ONA ZAPLATILA VYDAVATEĽSTVU, ABY JEJ TO VYDALI, hm???


ALE TERAZ VÁŽNE

Aby to nebolo len o pocitológií, tu je zopár postrehov, o čom toto skvelé dielo je: 

1) ľudia premiestňujúci sa z miestnosti do miestnosti (to tak neznášam!!!)
2) ľudia, ktorí jedia raňajky a večere a rozprávajú sa o tom, ako tieto pokrmy pripravili 
3) nekonečná expozícia hlavného protagonistu, ktorý je čudujsasvete "playboy"... nechcite, aby som začala písať o ňom niečo viac
4) boli pripravení vziať sa po dvoch týždňoch (z lásky)
5) diskusie o divných témach
6) o Maximovi, ktorý zistil, aké je to mať ešte viac peňazí (chudáčik)
7) najdivnejšie sexuálne scény, aké som čítala
8) je to asi o všetkých hobby, ktoré hlavné hrdina môže mať, akoby si autorka nevedela vybrať, čomu by sa mal venovať - je fotograf, DJ, model, hudobný skladateľ, spisovateľ, športovec, atď.

Som užasnutá. 
Prosím zakážte už tejto žene vydávať knihy!

UKRADLA ĎALŠÍ NÁPAD?

Vždy keď prečítam knihu, podobné množstvo hodín, ktoré som venovala jej prečítaniu, venujem jej recenziám. A cez jednu recenziu som natrafila na zaujímavý poznatok. 
E L JAMES OPÄŤ UKRADLA EXISTUJÚCI PRÍBEH! 
Ide o sériu kníh POLDARK od autora Winstona Grahama, ktorý ju napísal v období druhej svetovej vojny a natočil sa podľa nich aj seriál. 

Vyberiem len zopár bodov (ktoré bohato stačia): 
  • Maxim je jediný mužský príbuzný Grófa z Trevethicku. Ross (Poldark) je jediný mužský príbuzný zámožného pána z Trenwithu.
  • Pánstvo grófa (E L James) obsahuje nehnuteľnosť v Cornwalle. Trenwith (Poldark) takisto obsahuje nehnuteľnosť v Cornwalle. 
  • Maxim je okúzlený jeho mladou upratovačkou/gazdinou, ktorá unikla nepríjemnej minulosti. Ross (Poldark) je okúzlený jeho mladou gazdinou, ktorá takisto unikla nepríjemnej minulosti. 
  • Maximova očarujúca mladá gazdiná má neuveriteľný talent hry na klavír. Rossova očarujúva mladá gazdiná má neuveriteľný talent na spev 
  • Maximov brat a najbližší mužský príbuzný si vzal za manželku Maximovu prvú lásku a najlepšiu kamarátku z detstva. Rossov bratranec a najbližší mužský príbuzný si zobral Rossovu prvú lásku a najlepšiu kamarátku z destva. 
  • Maxim má podediť grófstvo, kým Caroline neoznámi, že čaká dediča jej mŕtveho manžela (spoiler alert, ale nie až  taký zasa). Ross (Poldark) má podediť Trenwith, až kým Elizabeth  neporodí dediča ešte predtým, ako jej manžel zomiera
A aby toho nebolo málo? Ross Poldark vlastní bane v Cornwalle. A Trevethick (čo je neskôr Maximov prívlastok) je reálne meno najznámejšieho Cornského baníckeho inžiniera. 
Podobnosť čisto náhodná? Silno pochybujem. Ale takýmto ľuďom to asi prejde, kebyže pošlete taký príbeh do vydavateľstva vy, asi vám ani neodpíšu.

ZÁVER

Moja konšpiračná teória je, že editor alebo niekto, komu to prešlo cez ruky musel plakať, keď to čítal, ale pravdepodobne to neriešili, len si predstavte, žeby kvôli vášmu názoru odišla E L James vydať knihu niekde inde. V deň vydania predala jej kniha na Amazone cez milión kópii. Áno. 
A o čom vlastne bola? O tom ako sa rozmaznaný nadržaný fracek  ZAMILOVAL za tri dni do svojej balkánskej upratovačky, ktorá bola na úteku pred obchodníkmi so ženami. A bola panna. A samozrejme síce mala za sebou najhoršie dni života ale s Maximom sa vyspala. A to je vlastne všetko. 
Aaaa, vymažte mi niekto mozog. Posledné strany som preskakovala. Bol to nedomyslený príbeh, nedomyslené postavy a celkovo, úplne zbytočne minutý papier, plus ešte aj ukradnutý príbeh. ZASA. 


Share:

0 comments