Knižná recenzia: Návrh od Elle Kennedy - príjemné osvieženie!
Návrh / The Deal

autorka: Elle Kennedy

Dátum vydania:  16. apríl 2019
Vydavateľstvo:  Elle Kennedy Inc.
Slovenská verzia: jún 2019*Zakúpila som si moju vlastnú kópiu
Zakúpte na Martinuse

Zakúpte originál na Amazone

Nájdite na Goodreads 

O ČOM KNIHA JE?

Vysokoškoláčka Hannah Wellsová konečne stretla príťažlivého chalana. V bežných oblastiach života je sebaistá, ale pokiaľ ide o sex a zvádzanie, brzdí ju traumatická skúsenosť. Lenže ako má upútať platonickú lásku, ak nevystrčí hlavu z ulity?
Arogantný egocentrik Garrett Graham odjakživa túžil po hokejovej kariére, ale zhoršený prospech jeho sen ohrozuje. Navrhne preto spolužiačke Hannah dohodu, ktorá jemu zaručí pozíciu v tíme a jej zas pozornosť milovaného Justina. Neplánovaný bozk však vedie k divokému sexu a samoľúbi sukničkár Garrett si uvedomí, že mu falošný vzťah nestačí. Musí Hannah presvedčiť, že muž, po ktorom túži, je v skutočnosti on. Inokedy stačilo lusknúť a dievčatá sa mu vrhali do náručia. Ale Hannah? Tú len tak nedostane!

RECENZIA

Do tejto knihy, ako do väčšiny, ktoré čítam, idem bez toho, aby som vedela o čom je. Ak ju zaregistrujem, je to dobré znamenie, nakoľko je na svete momentálne cez 140 miliónov kníh a každým rokom pribúdajú. Čiže už teraz vieme, že všetky knihy na svete nikdy neprečítame a náš čas je limitovaný, a preto je dobre investovať ho do kníh, ktoré sú aj prínosom. 
Ja som tento rok šťastie na dobré knihy veru nemala, siahla som po tých najnovších, očakávaných, alebo od mojich obľúbených autoriek, ktoré ma akurát sklamali. Asi som každým rokom viac náročná. 
Byť autorom je ťažké aj v tom, že sa nezavďačí všetkým čitateľom.

Musím sa priznať, že som o existencii tejto knihy vôbec netušila, až kým sa na trhu nevyskytla jej slovenská verzia. Fungujem najmä cez goodreads.com, najlepšej stránke pre knihomoľov, ktorí aspoň trochu ovládajú anglický jazyk (nie je to povinné, ale pri registrácii sa to zíde). No v poslednej dobe pátram v slovenských vodách, najmä kvôli blížiacemu sa výdaju mojej novej knihy a začala som tak sledovať knižných blogerov aj zo Slovenska a o niečo viac sledujem slovenské vydavateľstvá a nejako sa na mňa táto kniha usmiala. 
Čítala som ju, samozrejme, v origináli, v angličtine. Nemám nič proti prekladom a pre ľudí, ktorí neovládajú cudzí jazyk, je preklad to najcennejšie, ja však, vďakabohu a mojej strednej škole a pracovnej praxi, angličtinu ovládam. 

Hannah bola pre mňa príjemným osviežením, čo sa týka hlavných hrdiniek. Nebola to tá typická, večne nemožná, nesebavedomá žena, ale prežila si, čo to svoje, a napriek tomu, čo sa jej stalo, to dokázala predýchať a zaradiť sa opäť do života so svojimi rovesníkmi. Mala len jeden problém. Párty. Respektíve alkohol na párty. Viac neprezradím.
A bola inteligentná a bavilo ju sa učiť, ale okrem toho mala aj kamarátov a žila život naplno. 

Garrett Graham je láska. Jeden z najmilších mužských hrdinov, ktorého som čítala v poslednej dobe. Bol láskavý, trpezlivý, ale vedel sa aj nahnevať a mal aj svoje muchy. Myslím, že každá čitateľka sa doňho zamiluje. 

TEMPO

Každá kniha má svoje tempo, niektoré sú na môj vkus až priakčné, a niektoré sa zasa ťahajú ako sopeľ na rukáve. Táto bola niekde medzi. V každej kapitole sa dej o niečo posunul (čo je kľúčové, ak ma má kniha baviť), dialógy boli zábavné, miestami som sa prichytila, ako sa usmievam. Ich vzťah sa naozaj vyvíjal pomaly, ale adekvátne realite a každá činnosť bola opísaná reálne. Nie je nič horšie, než keď ma zarazí niečo nereálne v súčasnej literátúre. 

Samozrejme, ako to už v romantických príbehoch býva, dej bol predvídateľný a od začiatku človek vie, do čoho ide a ako sa to na 99% celé skončí. Ale nejde veľmi ani o to, či nás záver knihy prekvapí, skôr o to, čím si tie dve hlavné postavy prejdú. 
Mám rada šport na vysokých školách ako tému a tu to bolo akurát vyvážené, aj si Garrett zahral hokej, ale nebolo to príliš akčné. 


ZÁVER

Nechcem toho napísať veľa, aby som vám dej veľmi neprezradila. Ak hľadáte niečo na dovolenku, alebo si len tak vyložiť nohy a vypnúť okolitý svet, myslím, že táto kniha vám padne vhod. Je napísaná pútavo, obaja majú svoj štýl rozprávania a pohľad na svet, ktoré veľmi bavia. Zápletka je minimálna, dráma skoro žiadna, čo je v tomto prípade osviežujúce, pretože povedzme si úprimne, reálny život je sotva niekedy dramatický! :) 
Pre mňa v deji chýbalo niečo to málo extra, aby to bolo dokonalé, no aj tak musím povedať, že prvá dobrá kniha v tomto žánri, ktorú som tento rok čítala. 

Autorka síce napísala ďalšie tri knihy z tohto sveta, spin-off s vedľajšími postavami/hokejistami, ale tie ma žiaľ už neoslovili anotáciou (a ani recenziami) natoľko, aby som v čítaní pokračovala. 
Ale jednotku si určite prečítajte! Čítali ste? Čo si myslíte vy? 

Vaša Vanda

Share:

0 comments